poniedziałek, 14 listopada 2016

WETERYNARZ


We­terynarz jest specja­listą w le­cze­niu zwierząt, zarówno do­mo­wych, jak i hodow­lanych, który dys­po­nuje wiedzą na po­zio­mie le­kar­skim i jest uzna­wany za le­ka­rza.

Pre­dys­po­zycje

We­terynarz po­winien ko­chać zwierzęta, a jed­nocześnie po­trafić za­chować do nich pe­wien dy­stans. W pew­nych sy­tu­acjach po­winien po­sia­dać sz­tukę obłaska­wia­nia zwierząt. Mu­si być od­por­ny na wy­siłek i stres. Pożąda­ne cechy to: spo­strze­gaw­czość, dokład­ność, umiejętność po­dej­mo­wania szyb­kich i traf­nych de­cyzji. We­teryna­rza po­win­na cechować chęć nieu­stan­nego ucze­nia się w celu pod­nosze­nia kwalifi­ka­cji za­wodowych. Ma to związek chociażby z tym, że we­teryna­ria w ostat­nich latach moc­no się ro­z­winęła i wy­ma­ga nie tyl­ko wie­dzy medycz­nej, lecz również tech­nicz­nej.

Status społecz­ny

We­terynarz cie­szy się po­dob­nym statu­sem społecz­nym, jak le­karz. Tak jest zarówno w śro­dowisku wiej­skim, gdzie jest on opie­kunem zwierząt hodow­lanych, jak i w mia­stach, gdzie we­terynarz stanowi au­to­rytet medycz­ny dla właści­cie­li zwierząt do­mo­wych.

Jak zo­stać we­teryna­rzem?

Aby zo­stać we­teryna­rzem, na­leży skończyć stu­dia na kie­run­ku we­teryna­ria ofero­wane przez: Sz­kołę Główną Go­spo­dar­stwa Wiej­skie­go w War­sza­wie, Uniwer­sy­tet Przy­rod­ni­czy we Wrocławiu, Uniwer­sy­tet Przy­rod­ni­czy w Lu­blinie Uniwer­sy­tet War­mińsko-Ma­zur­ski w Olsz­ty­nie.
Stu­dia mają charak­ter przy­rod­ni­czo-le­kar­ski. Spro­wadzają się je do dwóch celów: za­chowania zdro­wia i mak­sy­mal­nej zdol­ności pro­duk­cyj­nej zwierząt go­spo­dar­skich oraz och­ro­ny zdro­wia człowie­ka. Współcze­sny le­karz we­teryna­rii to specja­lista nie tyl­ko leczący, ale i zwal­czający choro­by za­kaźne za­grażające człowie­ko­wi (zo­onoza), a także kon­tro­lujący środ­ki spożyw­cze po­chodze­nia zwierzęcego.
W pro­gra­mie stu­diów jest blok ogólny, hu­ma­nistycz­ny oraz specja­listycz­ny. Ten pierw­szy re­pre­zen­tują na stu­diach we­teryna­ryj­nych języki ob­ce, hi­sto­ria we­teryna­rii oraz de­on­to­logia. Do blo­ku hu­ma­nistycz­nego na­leżą: chemia, bio­fi­zyka i bo­tanika le­kar­ska. Trze­ci blok to przed­mio­ty przed­klinicz­ne: ana­to­mia, hi­sto­logia, em­brio­logia, fi­zjologia zwierząt, bio­chemia, far­ma­ko­logia, tok­sy­ko­logia, mi­kro­bio­logia, im­mu­nologia, pa­razyto­logia, hodow­la, ge­nety­ka i żywie­nie zwierząt, hi­gie­na zwierząt, hi­gie­na żyw­ności po­chodze­nia zwierzęcego, pa­to­logia, pa­to­mor­fo­logia oraz pa­to­fi­zjologia.
Są także przed­mio­ty klinicz­ne, jak chi­rur­gia, radio­logia, rozród, choro­by wewnętrz­ne, dia­gnosty­ka klinicz­na, epizo­otio­logia, a także specja­listycz­ne i kie­run­ko­we związa­ne z wy­ko­nywaniem za­wodu.
Nie­zależnie od zajęć prak­tycz­nych w przy­uczel­nia­nych labo­rato­riach, są też waka­cyj­ne prak­ty­ki zewnętrz­ne w lecz­nicach prywat­nych, stad­ni­nach, stacjach Sa­nepidu. Stu­dia kończą się uzyska­niem ty­tułu le­ka­rza we­teryna­rii.

Gdzie do pra­cy?

We­teryna­rze znaj­dują za­trud­nie­nie w państwowej oraz prywat­nej branży we­teryna­ryj­nej. Mogą pra­cować na stanowiskach lokal­nych in­spek­torów we­teryna­rii (np. wo­jewódz­kich), w stacjach sa­nitar­no-epide­mio­logicz­nych, jak również w prywat­nych klinikach we­teryna­ryj­nych.
Zdarza się, że ab­sol­wen­ci we­teryna­rii re­zygnują z prak­ty­ko­wania w za­wodzie i po­dej­mują pracę w charak­terze przed­stawicie­li han­dlowych, bądź do­radców w fir­mach sprze­dających le­ki.

Za­rob­ki

Wy­na­gro­dze­nia we­teryna­rzy za­leżą prze­de wszyst­kim od miej­sca za­trud­nie­nia lub pro­wadzonej działal­ności, licz­by klientów oraz ja­kości usług. Nie bez zna­cze­nia jest to, jak duża ist­nie­je kon­kuren­cja na lokal­nym ryn­ku. Do­bry we­terynarz z kil­ku­let­nim doświad­cze­niem może liczyć na wy­so­kie do­chody, rzędu 5 tys. - 9 tys. złotych.


Źródło:http://opinieouczelniach.pl/katalog-zawodow/weterynarz/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz