poniedziałek, 14 listopada 2016

LEKARZ


Le­karz jest od­po­wie­dzial­ny za zdro­wie i życie pa­cjen­ta. Jest to jeden z naj­wyżej po­ważanych za­wodów w społeczeństwie. Za­daniem le­ka­rza jest ocena stanu zdro­wia pa­cjen­ta, prze­pro­wadzanie badań, za­biegów, operacji, które w ostatecz­ności mają jeden cel - sprawić, żeby pa­cjent wrócił zdrów do do­mu.

Pre­dys­po­zycje

Przyszły le­karz mu­si być świa­domy te­go, że całe jego życie zo­staje pod­porządko­wane in­nym, a pra­ca nie tr­wa pod­stawowe osiem czy dwanaście go­dzin. Po­winien być otwar­ty na ciągłe pod­nosze­nie kwalifi­ka­cji, uzupełnia­nie wie­dzy, po­zna­wanie in­nowacji, dzięki którym będzie mógł le­piej po­ma­gać swoim pa­cjen­tom. Ważna jest także em­pa­tia, gdyż to le­karz jest osobą, która ma bez­pośred­ni kon­takt z ro­dziną chorego, jest od­po­wie­dzial­ny za od­po­wied­nie po­in­for­mo­wanie naj­bliższych o stanie pa­cjen­ta. Dlatego równie ważne jak wie­dza medycz­na są ta­kie cechy jak życz­liwość, ko­mu­nika­tyw­ność, od­po­wie­dzial­ność, su­mien­ność, dokład­ność czy spo­strze­gaw­czość.

Jak zo­stać le­ka­rzem?

Dro­ga do zo­stania le­ka­rzem jest długa i trud­na. Aby uzyskać upraw­nie­nia trze­ba ukończyć sześcio­let­nie stu­dia na wy­dzia­le le­kar­skim oraz zro­bić specja­lizację. Po od­byciu stażu po­dy­plomo­we­go le­karz do­staje pra­wo do wy­ko­nywania za­wodu. Specjal­ność wy­bie­ra się w trak­cie stu­diów spośród kil­ku­dzie­sięciu: Anestezjologia i in­ten­syw­na te­rapia, Medycyna tran­s­por­tu, Au­dio­logia i fo­nia­tria, Mi­kro­bio­logia le­kar­ska, Chi­rur­gia dzie­cięca, Neona­to­logia, Chi­rur­gia klat­ki pier­sio­wej, Neu­ro­chi­rur­gia, Chi­rur­gia ogólna, Neu­ro­logia, Chi­rur­gia plastycz­na, Okulisty­ka, Chi­rur­gia szczęko­wo-twarzowa, On­ko­logia klinicz­na, Choro­by wewnętrz­ne, Or­to­pedia i trau­ma­to­logia narządu ruchu, Choro­by za­kaźne, Oto­rynolaryn­go­logia, Der­ma­to­logia i we­nero­logia, Pa­to­mor­fo­logia, Dia­gnosty­ka labo­rato­ryj­na, Pe­dia­tria, Epide­mio­logia, Położnic­two i gineko­logia, Ge­nety­ka klinicz­na, Psy­chia­tria, Kar­dio­chi­rur­gia, Psy­chia­tria dzie­ci i młodzieży, Kar­dio­logia, Radio­logia i dia­gnosty­ka ob­ra­zowa, Medycyna nukle­ar­na, Radio­terapia on­ko­logicz­na, Medycyna pra­cy, Re­habi­litacja medycz­na, Medycyna ratun­ko­wa, Trans­fuzjologia klinicz­na, Medycyna ro­dzin­na, Uro­logia, Medycyna sądo­wa, Zdro­wie Publicz­ne.

Gdzie do pra­cy?

Ab­sol­wen­ta kie­run­ku le­kar­skie­go nie ogra­nicza jed­no miej­sce pra­cy. Może się za­trud­nić w sz­pitalu, przy­chod­ni, prywat­nej klinice, zakładach opie­ki zdro­wot­nej, sa­na­to­riach, po­go­to­wiu ratun­ko­wym, uczel­niach wyższych czy po pro­stu założyć prywat­ny ga­bi­net le­kar­ski.

Za­rob­ki

Początkujący le­karz bez specja­lizacji za­rabia od 2 tys. złotych w górę brut­to. Nie­naj­lep­sza kon­dycja pol­skiej służby zdro­wia zmu­sza le­ka­rzy do pra­cowania więcej niż na jeden etat, zakłada­nia prywat­nych ga­bi­netów i do­rabia­nia po go­dzinach. Wraz z ro­z­wojem nau­ko­wym i stażem pra­cy za­rob­ki rosną. Śred­nia płaca le­ka­rza z II stop­niem specja­lizacji wy­nosi 7,211 tys. złotych. Anestezjolog może otrzymać wraz z wy­na­gro­dze­niem za dyżury na­wet do 30 tys. zł mie­sięcz­nie.

Źródło: http://opinieouczelniach.pl/katalog-zawodow/lekarz/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz