poniedziałek, 14 listopada 2016

KSIĘGOWY


Księgo­wy jest specja­listą, który zaj­mujący się sze­ro­ko pojętą rachun­ko­wością w fir­mie. Od­po­wie­dzial­ny jest za sporządzanie do­kumen­tacji do­tyczącej za­sad po­li­ty­ki rachun­ko­wej oraz in­nych niezbędnych in­struk­cji, pro­wadze­nie ksiąg rachun­ko­wych, okreso­we ustalanie rze­czywistego stanu ak­tywów i pa­sywów, do­ko­nywanie ich wy­ceny, gro­ma­dze­nie i prze­chowywanie do­wodów księgo­wych, kon­trolę ksiąg rachun­ko­wych, sporządzanie sprawoz­dań fi­nan­so­wych, współpracę z biegłym re­widen­tem. W kom­peten­cji księgo­we­go znaj­du­je się również dys­po­nowanie kon­tem fir­mo­wym.

Pre­dys­po­zycje

Księgo­we­mu przy­da się ana­litycz­ny i logicz­ny umysł. Specyfi­ka za­wodu wy­ma­ga pew­nych cech oso­bo­wości i charak­teru, wśród których naj­ważniej­sze to: staran­ność, cier­pliwość i ucz­ciwość. Istot­na jest także ko­mu­nika­tyw­ność, ro­zu­mia­na ja­ko umiejętność pre­cyzyj­nej wy­mia­ny in­for­ma­cji z podwład­nymi, kie­row­nic­twem, oso­bami za­trud­nio­nymi w fir­mie.

Status społecz­ny

O księgo­wym ma­wia się cza­sem „drugi po sze­fie”. To określa jego wy­soką i zau­fana po­zycję w fir­mie, a wy­nika bez­pośred­nio z charak­teru pra­cy. Księgo­wy nie tyl­ko ro­z­licza działal­ność fir­my, ale ma wpływ na sposób za­trud­nia­nia pra­cow­ników, pro­wadze­nia ro­z­liczeń publicz­no-praw­nych, au­dyt wewnętrz­ny, do­radz­two księgo­we, zarządzanie fi­nan­sami przed­siębiorstw czy con­trol­ling. In­for­ma­cja po­chodząca z "księgo­wości" ma klu­czowe zna­cze­nie dla ro­z­woju fir­my. W pew­nym sen­sie księgo­wy na­leży do elity za­wodowej. Odzwier­cie­dla to wy­so­ki po­ziom wy­na­gro­dzeń w branży.

Jak zo­stać księgo­wym?

Księgo­wość wy­ma­ga wie­dzy z za­kresu rachun­ko­wości. Niektórym księgo­wym do star­tu za­wodowe­go wy­star­czyło tech­nikum lub po­li­ceal­na sz­koła księgo­wości. Jed­nak praw­dziwą ka­rierę w tym za­wodzie ro­bi się po stu­diach z za­kresu ban­ko­wości i fi­nansów, naj­le­piej ze specjal­nością księgową. Tyl­ko wtedy można myśleć o stanowisku dy­rek­to­ra fi­nan­so­we­go.
Aby pra­cować w tym za­wodzie, niezbędne jest także zdobycie upraw­nień księgo­we­go, czyli zdanie eg­zami­nu i otrzyma­nie licen­cji na ko­lej­ne stop­nie księgo­we. Unor­mo­wania praw­ne dają trzy ro­dzaje ta­kiej możliwości od upraw­nień "usługo­we­go pro­wadze­nia ksiąg rachun­ko­wych" w mniej­szym za­kresie, po­przez "do­radz­two po­dat­ko­we" w większym za­kresie, po upraw­nie­nia "biegłego re­widen­ta" w naj­szer­szym za­kresie od­po­wie­dzial­ności.
Dro­ga za­czyna się od stu­diów na kie­run­ku fi­nan­se i ban­ko­wość na jed­nej z uczel­ni, które pro­wadzą specjal­ności rachun­ko­we. Stu­dia z ban­ko­wości i fi­nansów pro­wadzone są przez aka­de­mie eko­nomicz­ne, uniwer­sy­tety oraz sz­koły wyższe nie­publicz­ne. Naukę można re­alizować w sys­te­mie stu­diów licen­cjac­kich lub ma­gister­skich.
W pro­gra­mie nau­czania są ta­kie przed­mio­ty, jak: eko­nomia, hi­sto­ria go­spo­darczą, geogra­fia eko­nomicz­na, ele­men­ty pra­wa in­for­ma­ty­ka, logika, pra­wo cywil­ne, staty­sty­ka. Później do­chodzi mi­kro­eko­nomia i ma­kro­eko­nomia oraz eko­nometria. Oprócz te­go: ana­liza fi­nan­so­wa, ban­ko­wość, fi­nan­se międzyna­ro­dowe, fi­nan­se publicz­ne, po­li­ty­ka pie­niężna, pra­wo ban­ko­we i ubez­pie­cze­nio­we, rachun­ko­wość fi­nan­so­wa, zarządzanie fi­nan­sami w przed­siębior­stwie.

Specjal­ności

Stu­den­ci wy­bie­rają najczęściej specjal­ności: rachun­ko­wość, rachun­ko­wość i fi­nan­se, do­radz­two fi­nan­so­we i po­dat­ko­we, au­dyt wewnętrz­ny, con­trol­ling.

Gdzie do pra­cy?

Ab­sol­went może zacząć pracę w fir­mie, co da mu bez­pie­czeństwo pra­cy i przy­zwoite za­rob­ki. Wadą ta­kiej de­cyzji jest często sy­tu­acja za­szuflad­ko­wania. Sa­mo­dziel­ny księgo­wy może tu przez całe lata zaj­mo­wać się jedynie małym wy­cin­kiem księgo­wości, np. środ­ka­mi tr­wałymi al­bo ro­z­licze­nia­mi z kon­tra­hen­tami. To ozna­cza nie­możność po­zna­nia in­nych aspektów te­go za­wodu i brak szans na awans na stanowisko głównego księgo­we­go.
Dla osób, które w bar­dzo do­brym stop­niu opa­nowały zawód księgo­we­go, jest to jeden z bez­piecz­niej­szych za­wodów na ryn­ku pra­cy. Każda fir­ma po­trze­bu­je księgo­we­go. Aby zo­stać do­brym księgo­wym, po­trze­ba wie­lu lat pra­cy i sto­sow­nych upraw­nień.
Ka­rierę w księgo­wości można zro­bić w au­dycie. Rynek pra­cy tworzą dwa główne seg­men­ty: duże międzyna­ro­dowe kon­cer­ny oraz małe lokal­ne fir­my.
Księgo­wy może również planować ka­rierę (oczywiście do­pie­ro po latach prak­ty­ki) ja­ko biegły księgo­wy (ko­niecz­ny jest państwowy eg­zamin i 5 lat prak­ty­ki), ja­ko re­wident i biegły re­wident (również ko­niecz­ny jest eg­zamin państwowy) lub specja­lista ds. con­trol­lin­gu.

Za­rob­ki

W re­nomo­wanych fir­mach początkujący księgo­wy może liczyć na około 3-4 tys. złotych. W mniej­szych pen­sje są niższe. Biegły księgo­wy za­rabia od 6 tys. w górę.


Żródło: http://opinieouczelniach.pl/katalog-zawodow/ksiegowy/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz