KSIĘGOWY
Księgowy jest specjalistą, który zajmujący się szeroko pojętą rachunkowością w firmie. Odpowiedzialny jest za sporządzanie dokumentacji dotyczącej zasad polityki rachunkowej oraz innych niezbędnych instrukcji, prowadzenie ksiąg rachunkowych, okresowe ustalanie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów, dokonywanie ich wyceny, gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych, kontrolę ksiąg rachunkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych, współpracę z biegłym rewidentem. W kompetencji księgowego znajduje się również dysponowanie kontem firmowym.
Predyspozycje
Księgowemu przyda się analityczny i logiczny umysł. Specyfika zawodu wymaga pewnych cech osobowości i charakteru, wśród których najważniejsze to: staranność, cierpliwość i uczciwość. Istotna jest także komunikatywność, rozumiana jako umiejętność precyzyjnej wymiany informacji z podwładnymi, kierownictwem, osobami zatrudnionymi w firmie.
Status społeczny
O księgowym mawia się czasem „drugi po szefie”. To określa jego wysoką i zaufana pozycję w firmie, a wynika bezpośrednio z charakteru pracy. Księgowy nie tylko rozlicza działalność firmy, ale ma wpływ na sposób zatrudniania pracowników, prowadzenia rozliczeń publiczno-prawnych, audyt wewnętrzny, doradztwo księgowe, zarządzanie finansami przedsiębiorstw czy controlling. Informacja pochodząca z "księgowości" ma kluczowe znaczenie dla rozwoju firmy. W pewnym sensie księgowy należy do elity zawodowej. Odzwierciedla to wysoki poziom wynagrodzeń w branży.
Jak zostać księgowym?
Księgowość wymaga wiedzy z zakresu rachunkowości. Niektórym księgowym do startu zawodowego wystarczyło technikum lub policealna szkoła księgowości. Jednak prawdziwą karierę w tym zawodzie robi się po studiach z zakresu bankowości i finansów, najlepiej ze specjalnością księgową. Tylko wtedy można myśleć o stanowisku dyrektora finansowego.
Aby pracować w tym zawodzie, niezbędne jest także zdobycie uprawnień księgowego, czyli zdanie egzaminu i otrzymanie licencji na kolejne stopnie księgowe. Unormowania prawne dają trzy rodzaje takiej możliwości od uprawnień "usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych" w mniejszym zakresie, poprzez "doradztwo podatkowe" w większym zakresie, po uprawnienia "biegłego rewidenta" w najszerszym zakresie odpowiedzialności.
Droga zaczyna się od studiów na kierunku finanse i bankowość na jednej z uczelni, które prowadzą specjalności rachunkowe. Studia z bankowości i finansów prowadzone są przez akademie ekonomiczne, uniwersytety oraz szkoły wyższe niepubliczne. Naukę można realizować w systemie studiów licencjackich lub magisterskich.
W programie nauczania są takie przedmioty, jak: ekonomia, historia gospodarczą, geografia ekonomiczna, elementy prawa informatyka, logika, prawo cywilne, statystyka. Później dochodzi mikroekonomia i makroekonomia oraz ekonometria. Oprócz tego: analiza finansowa, bankowość, finanse międzynarodowe, finanse publiczne, polityka pieniężna, prawo bankowe i ubezpieczeniowe, rachunkowość finansowa, zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie.
Specjalności
Studenci wybierają najczęściej specjalności: rachunkowość, rachunkowość i finanse, doradztwo finansowe i podatkowe, audyt wewnętrzny, controlling.
Gdzie do pracy?
Absolwent może zacząć pracę w firmie, co da mu bezpieczeństwo pracy i przyzwoite zarobki. Wadą takiej decyzji jest często sytuacja zaszufladkowania. Samodzielny księgowy może tu przez całe lata zajmować się jedynie małym wycinkiem księgowości, np. środkami trwałymi albo rozliczeniami z kontrahentami. To oznacza niemożność poznania innych aspektów tego zawodu i brak szans na awans na stanowisko głównego księgowego.
Dla osób, które w bardzo dobrym stopniu opanowały zawód księgowego, jest to jeden z bezpieczniejszych zawodów na rynku pracy. Każda firma potrzebuje księgowego. Aby zostać dobrym księgowym, potrzeba wielu lat pracy i stosownych uprawnień.
Karierę w księgowości można zrobić w audycie. Rynek pracy tworzą dwa główne segmenty: duże międzynarodowe koncerny oraz małe lokalne firmy.
Księgowy może również planować karierę (oczywiście dopiero po latach praktyki) jako biegły księgowy (konieczny jest państwowy egzamin i 5 lat praktyki), jako rewident i biegły rewident (również konieczny jest egzamin państwowy) lub specjalista ds. controllingu.
Zarobki
W renomowanych firmach początkujący księgowy może liczyć na około 3-4 tys. złotych. W mniejszych pensje są niższe. Biegły księgowy zarabia od 6 tys. w górę.
Żródło: http://opinieouczelniach.pl/katalog-zawodow/ksiegowy/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz