poniedziałek, 14 listopada 2016

PSYCHOLOG 


Psy­cholog jest specja­listą, który zaj­mu­je się pow­stawaniem i prze­bie­giem pro­cesów psy­chicz­nych, świa­domością, stana­mi emo­cjonal­nymi i cechami psy­chicz­nymi człowie­ka oraz pro­cesami po­znaw­czymi i wy­obrażenia­mi, a także jego sto­sun­ka­mi z oto­cze­niem oraz za­sadami rządzącymi ty­mi re­lacja­mi. Psy­cholog może się specja­lizować w różnych działach psy­chologii, np. w psy­chologii wy­chowaw­czej (pe­dago­gicz­nej), psy­chologii pra­cy, ro­z­wojowej lub funk­cjonal­nej.

Pre­dys­po­zycje

U przyszłego psy­chologa ważne jest za­in­tereso­wanie za­chowaniem lu­dzi, za­dawanie so­bie pytań o ich mo­ty­wacje i chęć wy­jaśnie­nia ich źródła. Bar­dzo ważna jest umiejętność ko­mu­niko­wania się, ro­zu­mie­nia i słuchania in­nych lu­dzi, a także wrażliwość na ich pro­ble­my. Psy­chologiem nie po­win­ni zo­stawać lu­dzie z pro­ble­ma­mi psy­chicz­nymi i słabym kon­tak­tem z oto­cze­niem, choć teoretycz­nie stu­dio­wać może każdy.


Status społecz­ny

Po­strze­ga­nie psy­chologa za­leży głównie od jego miej­sca pra­cy. W przy­pad­ku psy­chologów pra­cujących w po­rad­niach lub klinikach trak­tu­je się ich na równi z le­ka­rzami. Psy­cholog będący pra­cow­nikiem fir­my kon­sul­tin­go­wej czy do­radcą per­so­nal­nym jest trak­to­wany bar­dziej jak ma­na­ger. Cie­szy się po­dob­nym pre­stiżem, a cza­sem na­wet większym, z racji osiąga­nia wyższych do­chodów.

Jak zo­stać psy­chologiem?

Na­leży podjąć stu­dia z za­kresu psy­chologii, ofero­wane przez większość uniwer­sy­tetów, a także sz­koły nie­publicz­ne, np. Wyższą Sz­kołę Psy­chologii Społecz­nej.
Pro­gram stu­diów psy­chologicz­nych jest po­dob­ny w całym kraju. Pierw­sze dwa lata to tzw. ka­non pro­gra­mu, obo­wiązko­wy dla wszyst­kich. Po ich za­licze­niu stu­den­ci za­czynają wy­bie­rać kur­sy według własnych za­in­tereso­wań. Ksz­tałtują swój pro­fil stu­dio­wania, choć są ogra­nicze­ni tym, że muszą zdobyć od­po­wied­nią liczbę punktów w ciągu ro­ku.
Za­zwyczaj na III ro­ku można zacząć ścieżkę specja­lizacyjną, czyli ze­staw zin­tegro­wanych kursów. Chodzi tu np. o psy­chologię kliniczną, psy­chologię społeczną, psy­chologię kliniczną dziec­ka, po­moc psy­chologiczną człowie­ko­wi do­rosłemu, psy­chologię zarządzania, psy­chologię twórczości, psy­chologię sądową. Naj­bar­dziej po­pular­ne w ska­li kraju są ścieżki psy­chologii klinicz­nej i psy­chologii społecz­nej.

Psy­chologia społecz­na ro­bi dziś ka­rierę dlatego, że po­zwala zro­zu­mieć, jak lu­dzie widzą i oceniają sie­bie oraz in­nych w różnych sy­tu­acjach. Zdobywa się więc in­for­ma­cje uniwer­sal­ne, przy­dat­ne w każdych układach społecz­nych. Ab­sol­went psy­chologii społecz­nej umie za­sto­so­wać tech­niki per­swazji, po­trafi za­pa­nować nad grupą osób i za­na­lizować źródło kon­fliktów. Wszyst­ko to osiąga w trak­cie zajęć, często mających charak­ter warsz­tatów.
Duża część stu­dentów tra­fia na psy­chologię ogólną. Ta­ka psy­chologia utrud­nia jed­nak start za­wodowy, bo po niej nie można objąć kon­kret­nego stanowiska. Do po­pular­nych specjal­ności na­leży psy­chologia zarządzania za­so­bami ludz­ki­mi. Efek­tyw­ny menedżer po­winien umieć mo­ty­wować lu­dzi, bu­dować po­zytyw­ne re­lacje międzyludz­kie, umiejętnie ro­z­wiązywać kon­flik­ty i być efek­tyw­nym ne­go­cja­to­rem. In­ne wy­bie­rane specjal­ności to: psy­chologia wy­chowaw­cza, psy­chologia ro­z­wojowa dzie­ci i młodzieży, ge­ron­top­sy­chologia, czyli psy­chologia lu­dzi star­szych. Dość mod­na jest specjal­ność te­rapii psy­chologicz­nej, która kon­kuruje z psy­chia­trią. Zmie­niają się jej tech­niki: już daw­no psy­cholodzy odesz­li od klasy­ki, czyli od ro­zu­mie­nia i mówie­nia. Pra­cu­je się w gru­pach (te­rapia gru­po­wa) po­dzie­lonych na różne te­ma­ty.
Stu­den­ci mogą też specja­lizować się w psy­chologii śro­dowisk za­wodowych, np. biz­ne­so­wych, czy psy­chologii pra­cy. Ko­lej­ne po­pular­ne i wy­bie­rane przez dzi­siej­szych stu­dentów za­sto­so­wanie tej nau­ki to styk psy­chologii i środków ma­so­we­go prze­ka­zu (psy­chologia mediów). Do­sko­na­le ro­z­wija się psy­chologia za­wodów medial­nych (dzien­nika­rzy) oraz zaj­mująca się sa­mym od­działywaniem mediów na lu­dzi. Współcze­sna psy­chologia zmie­rza w stronę po­wiązań z życiem społecz­nym i eko­nomicz­nym i głównie te dzie­dziny war­to na stu­diach wy­bie­rać.

Gdzie do pra­cy?

Możliwości za­trud­nie­nia jest wie­le. Ab­sol­went psy­chologii może zo­stać psy­chologiem klinicz­nym, trenerem Pol­skie­go To­warzystwa Psy­chologicz­nego, psy­choterapeutą lub do­radcą per­so­nal­nym. Może pra­cować ja­ko psy­cholog sz­kol­ny, zakłado­wy lub do­rad­ca w różnych branżach. Wie­lu psy­chologów znaj­du­je pracę w fir­mach sz­ko­le­nio­wych bądź działach per­so­nal­nych firm. Obie ka­tego­rie są za­in­tereso­wane specja­listami ds. zarządzania za­so­bami ludz­ki­mi. Tra­fiają również na bar­dziej wy­specja­lizowane stanowiska w kon­sul­tin­gu i do­radz­twie psy­chologicz­nym pra­cy. In­ne op­cje to pro­po­zycje pra­cy w in­sty­tu­cjach i ośrod­kach te­rapeu­tycz­nych, które pro­po­nują pracę z uzależnio­nymi, neu­ro­ty­ka­mi lub w ro­li psy­chologa śro­dowisko­we­go.
Tak na­prawdę wach­larz możliwości za­wodowych jest bar­dzo sze­ro­ki. Stu­dia psy­chologicz­ne przy­go­to­wują do pra­cy w wie­lu za­wodach. Ab­sol­wen­ci pra­cują na stanowiskach menedżer­skich, ja­ko re­dak­to­rzy i ko­or­dyna­to­rzy pro­jektów, w mediach i biz­ne­sie.

Za­rob­ki

Wy­na­gro­dze­nia w branży uzależnio­ne są od miej­sca pra­cy. Młody psy­cholog np. w służbie więzien­nej, do­staje 2,4 tys. zł mie­sięcz­nie, do­datek mun­du­ro­wy i raz na rok na­grodę fi­nan­sową (ok. 1500 zł). Ale ja­ko psy­choterapeu­ta może za­ro­bić parę razy więcej. Prywat­na prak­ty­ka w W-wie po­zwala uzyskać do­chody na po­zio­mie 12 tys. złotych i wyżej. W przy­chod­niach pen­sje wahają się od 3 do 6 tys. zł mie­sięcz­nie.


Żródło: http://opinieouczelniach.pl/katalog-zawodow/psycholog/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz